Ciekawe zastosowanie wariografu

 

Godnym zainteresowania urządzeniem, które miało ogromny wpływ na rozwój technologii śledczej jest wariograf powstały w XIX wieku. Urządzenie to miało za zadanie monitorowanie reakcji fizjologicznych ciała ludzkiego względem odpowiedzi na pytania i same pytania. Obecnie udoskonalono je, jednak nie są wykorzystywane na tak szeroką skalę.

Powszechne używanie detektora kłamstw

wariograf skutecznośćZapewne wielu z nas słyszało o urządzeniu wspomagającym wykrywanie kłamstw przez osobę odpowiadającą. To po prostu wariograf skuteczność którego jest całkiem wysoka w przypadku osób wykazujących klasyczne reakcje fizjologiczne ciała na sytuacje stresowe. W trakcie przeprowadzania badania osoba pytana podpięta jest do aparatury mającej zmierzyć jej puls, ciśnienie krwi, a w obecnych czasach i potliwość oraz temperaturę ciała czy równomierność oddechu. Można też nagrywać przebieg trwania przesłuchania, co ułatwia późniejsze zwrócenie uwagi na postawę ciała, mimikę twarzy czy też ruchy gałkami ocznymi. W trakcie pytania osoba pytająca sporządza również własne spostrzeżenia na bieżąco. Należy też zaznaczyć, iż podejrzany udziela odpowiedzi "tak" oraz "nie", gdyż pełne zdania nie ułatwiają rozwiązania sprawy. Później przystępuje się do przeprowadzenia analizy mającej na celu połączenie odpowiedzi z reakcjami ciała. Dzięki temu można uściślić czy dane pytania wywoływały stres bądź nie wywołały żadnych reakcji w odpytywanym.

Jeśli jesteśmy zainteresowani badaniem wykrywaczem kłamstw to musimy wiedzieć, iż najlepiej spisuje się przy sprawach prostych takich jak zdrady czy drobne kradzieże. WE trakcie badania monitoruje się zmiany reakcji fizjologicznych na poszczególne pytania oraz prawdziwość udzielanych odpowiedzi. To bardzo ciekawe i czasochłonne szukanie winnego.

Pełen profesjonalizm podczas badania gwarantuję firma; https://bez-klamstw.pl/