Dodatki dedykowane gramofonom

Gramofony zdobyły popularność wiele lat temu, ale również w dzisiejszych czasach są jeszcze w użyciu w wielu domach. Sam zakup urządzenia to dość duży wydatek, jednak przydatne okazują się dodatki do niego. Niektóre podkreślają dźwięki wydobywające się z płyt winylowych, inne natomiast pozwalają na oszczędzanie energii podczas korzystania z gramofonu.

Jakie dodatki kupić do gramofonu?

markowe akcesoria do gramofonówPo zakupie gramofonu niezbędne jest jego właściwe podłączenie i skalibrowanie ustawień. Podczas rozpakowywania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Zawsze należy liczyć się z tym, że markowe akcesoria do gramofonów mogą być nieco droższe od ich odpowiedników, ale zazwyczaj idzie to w parze z wysoką jakością. Audiofile, którzy nie mają doświadczenia w zakresie korzystania z gramofonów powinni zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. Cały proces odtwarzania płyt w gramofonach jest bardziej skomplikowany, niż może się to wydawać. Na czarnych płytach zdecydowanie wyraźniej widać wszelkie zabrudzenia, kurz, należy je regularnie wyczyścić, ale nie zwykłymi ściereczkami. Mogą one uszkodzić powierzchnię produktu poprzez powstawanie rys i zadrapań. Najlepiej sprawdzi się miękka, specjalna szczoteczka do czyszczenia płyt winylowych. Przydatna okazuje się również slipmata, jej wybór zależy od modelu gramofonu, jeżeli nie ma opcji regulacji kąta VTA nie sprawdzi się gruba mata.

Do gramofonu często dołączany jest docisk, czyli metalowy krążek z dziurką w środku. Jego zadaniem jest dociążenie i ustabilizowanie płyty. Taki dodatek nie kosztuje dużo, do 200 złotych można zaopatrzyć się w porządny produkt. Profesjonalni audiofile często stawiają na krążek pokryty z jednej strony gumą, a z drugiej materiałem dedykowanym czyszczeniu igieł.