Dokuczliwe kolki i niemowląt

 

Każde dziecko jest inne jeżeli chodzi o charakter, poziom energii czy podejście do problemów. Jednakże każde reaguje identycznie w sytuacji uczucia głodu, bólu czy tęsknoty za mamą. W takiej chwili maluchy płaczą, choć robią to z różną intensywnością.

Jak się pozbyć kolki?

kolka u niemowlaka co robićPrzypuszcza się, że kolka u niemowląt i noworodków jest wynikiem nagromadzenia się powietrza w układzie pokarmowym. W wyniku tego następuje ucisk w dolnej części podbrzusza, co sprawia maluchom wiele cierpienia. Choć ciągle nie wiadomo, dlaczego jedne dzieci dotyka kolka, a innym jest ona zupełnie obca. Niemniej jednak, kiedy jednak pojawi się kolka u niemowlaka co robić, będzie wiedział najlepiej pediatra. Oczywiście nie trzeba za każdym razem udawać się do lekarza, bo kolka jest bardzo powszechną dolegliwością dzieci w wieku między czwartym a dziesiątym tygodniem życia. Pomocne mogą być porady doświadczonych mam, które na pewno znajdziemy na wielu forach internetowych przeznaczonych dla świeżo upieczonych mam. Znajdziemy tam porady sugerujące, żeby w takiej chwili okazać maluszkowi wyjątkowo dużo czułości i zrozumienia, czyli najlepiej nosić go na rękach i starać się odwrócić uwagę od dyskomfortu. Można także puścić dziecku odgłosy szumu suszarki czy morza, ponieważ kojarzą się one maluchom z chwilami spędzonymi w brzuszku mamy. Takie metody powinny pomóc, jeżeli ból jest dość słaby lub umiarkowany, jednak mogą być nieskuteczne przy ostrym bólu. Wtedy może pomóc jedynie masaż brzuszka lub środek ziołowy z apteki.

Niemalże co drugi rodzić doświadczył kolek u swojego dziecka, ponieważ jest to bardzo popularna dolegliwość, która bez wątpienia ma związek z nierozwiniętym do końca układem pokarmowym. Jeżeli nasz maluch pije łapczywie mleko, to istnieją duże szanse, że spotka go kolka.