Elementy bramy przesuwnej

Bramę do naszej posesji można wybrać z pośród wielu propozycji producentów tych elementów. Najczęściej mamy do wybory bramy skrzydłowe lub przesuwne. Polecam szczerze ten drugi rodzaj bramy ze względu na liczne zalety, takie jak bezawaryjność, odporność na warunki atmosferyczne i stosunkowo małe miejsce jakie taka brama zajmuje na naszym podwórku.

Rolki prowadzące w bramie przesuwnej powinny być wytrzymałe

rolka prowadząca do bramyBrama przesuwna składa się z kilku elementów. Jest ona zazwyczaj jednoskrzydłowa, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby w szerszej bramie użyć dwóch skrzydeł. Brama jest dość masywna, a dzięki temu wytrzymała. Głównymi jej elementami, poza samym przęsłem oczywiście, są elementy mechanizmu przesuwającego bramę, w przede wszystkim rolki i prowadnice. Przęsło bramy przesuwnej jest najczęściej podparte na dwóch rolkach znajdujących się w dolnej prowadnicy bramy, a także z rolek prowadzących znajdujących się w jej górnej części, również znajdującej się w prowadnicy. Każda rolka prowadząca do bramy musi być wystarczająco wytrzymała, aby udźwignąć jej ciężar. Ma to odniesienie zarówno do materiału z jakiego jest zbudowana sama rolka, jak i do łożyska, które znajduje się w tej rolce. Wszystko musi być odpowiednio wybrane, gdyż tak jak już wspomniałem, sama brama jest masywna, a jeśli wliczyć do tego liczne obciążenia, które działają na bramę, to te siły obciążające rolki będą dużo większe.

Jeśli wszystkie elementy bramy będą ze sobą współgrać i będą dobrej jakości, to myślę, że z użytkowaniem takiej bramy nie będziemy mieć żadnego problemu. Bramy tego typu są raczej mało awaryjne. W przyszłości możemy się także pokusić o zainstalowanie w takiej bramie jakiegoś mechanizmu, który w sposób automatyczny ją otwiera. Gotowe rozwiązania już są dostępne na rynku.