Jak dbać o róże?

Jeśli masz w swoim ogrodzie krzewy różane zapewne wiesz jak piękne są to rośliny. Jednak ich piękno zależy również od nas i od tego jakie zabiegi pielęgnacyjne będziemy wykonywać. Pielęgnacje należy dostosować do rodzaju róży jaka rośnie w naszym ogrodzie.

Prawidłowe podcinanie krzewu róży

cięcie różJedynym sposobem na to aby nasz różany krzew był piękny i zdobił ogród i cieszył nasze oczy jest jego prawidłowa pielęgnacja. Jednym z najbardziej istotnych zabiegów jest między innymi zabieg przycinania. Jest to nie tylko skracanie pędów, ale również kształtowanie struktury całej rośliny. Dzięki temu zyskać możemy gwarancję, że nasz krzew co roku będzie pięknie i obficie kwitł. Oprócz kwitnienia przycinanie ma za zadanie dopuszczanie do wewnętrznych gałązek krzewu odpowiedniej ilości światła oraz powietrza. Dzięki temu nasza roślina będzie odporniejsza na choroby, a nasze zabiegi pielęgnacyjne nie będą pochłaniały wiele czasu. Regularne przycinanie ułatwi cały proces pielęgnacji. Aby cięcie róż było efektywne należy trzymać się kilku zasad. Podstawowa mówi o tym, że powinniśmy starać się aby rany po cieciu były możliwie jak najmniejsze, a ich powierzchnia równa i gładka. Róża to krzew podatny na choroby grzybowe, dlatego narzędzia do cięcia powinny być zdezynfekowane i ostre. Bądźmy ostrożni podczas zabiegu i nie miażdżmy pędów rośliny, to dodatkowo ją osłabia. Ważny jest też kierunek wyrastania pąka. Zwrócimy uwagę czy jest skierowany na zewnątrz krzewu. Później właśnie w tą stronę będą rosły nowe pędy. Gdy pędy kierować będą się do wewnątrz roślina będzie kaleczyć pędy kolcami co spowoduje osłabienie i słabsze kwitnienie. Jeśli zauważymy że w miejscu szczepienia pojawiają się silne pędy, które różnią się od naszej odmiany powinniśmy je wyciąć. W innym przypadku może dojść do dominacji tych pędów i nasza róża starci swój szlachetny wygląd.

Róże przecinamy wiosną. Najczęściej cięcie wykonać można w połowie kwietnia, gdy już nie ma ryzyka pojawienia się silnych przymrozków, które mogłyby zaszkodzić roślinie. Gdy w miejsce cięcia wda się infekcja powinniśmy szybko reagować. Choroba może spowodować zaschnięcie całej rośliny.