Jakim wałkiem lakierować drewno?

Konserwacja i upiększanie drewnianych przedmiotów to praca wymagająca nie tylko odpowiednich substancji, lecz także narzędzi, które pozwolą na sprawne i estetyczne tworzenie ochronnej powłoki. Miejsce, w jakim będzie znajdował się przedmiot, wpływa na dobór rodzaju lakieru. Wielkość i kształt rzeczy – mają ogromne znaczenie dla wyboru narzędzi do aplikacji substancji.

O zaletach wałków do lakieru

wałki do lakieruNarzędziami stosowanymi najczęściej do lakierowania drewna są oczywiście pędzle i wałki. Choć ogromną zaletą pędzli jest docieranie do trudno dostępnych miejsc, to jednak wałki pomagają lakierować  w sposób bardziej skuteczny i estetyczny. Piankowe wałki do lakieru to obecnie najbardziej rozpowszechniony produkt na rynku lakierniczym. Ich różne rozmiary, a szczególnie szerokość sięgająca nawet 50 cm, dają im ogromną przewagę nad pędzlami, których wymiary są zazwyczaj niewielkie i mało praktyczne. Lekkość wałka to jego kolejny atut. Narzędzie wykonane z pianki i weluru, nawet większych rozmiarów, pozwala sobą łatwo manewrować, sprawiając, że praca jest wygodna i łatwa. Możliwość wydłużenia ramienia wałka o teleskop to kolejna zaleta tego narzędzia. Dzięki dodatkowej długości łatwo malować powierzchnie odległe i znajdujące się bardzo wysoko. W przeciwieństwie do pędzla wałek rozkłada lakier w sposób równomierny, poza tym nie gubi włosia i nie pozostawia dodatkowych smug.

Zastanawiając się nad wyborem narzędzia do konserwacji drewna, warto zdecydować się na wałek. Posiada on wiele zalet, które dają mu przewagę nad wykorzystywanym tradycyjnie pędzlem. Wałek jest lekki i łatwy w użyciu, pozwala szybko i w wygodny sposób pokrywać odległe i bardzo duże powierzchnie. Najważniejszą zaletą narzędzia jest tworzenie równej i gładkiej powłoki.