Krańcówki umożliwiają kontrolę położenia

tomatykę przemysłową. Właśnie na tym polu można uzyskać największe korzyści biorąc pod uwagę wydajność procesu. Jeśli chodzi o podzespoły obecnie osiągnięty został niemal szczyt technologiczny co uniemożliwia dalszy rozwój tą drogą.

tom: 0cm; text-align: justify;">Wyłączniki i inne elementy automatyki

tom: 0cm; text-align: justify;">Wyłącznik krańcowyJednak postęp w dziedzinie oprogramowania czy sterowania w dalszym ciągu warunkuje rozwój rozwiązań automatyki w obiektach przemysłowych. W celu dobrania układu sterowania stosowanych jest obecnie wiele elementów wykonawczych takich jak styczniki, sterowniki programowalne czy czujniki. Każdy z tych elementów znajduje się praktycznie w każdym układzie sterowania. Warto jednak wspomnieć tutaj o jeszcze jednym urządzeniu wykonawczym, które odgrywa niebagatelną rolę w układach sterowania, a więc wyłącznikach krańcowych. Wyłącznik krańcowy jest to element, który ma za zadanie przesłać informację zwrotną o położeniu urządzenia w pozycji krańcowej to jest w takiej, w której należy przerwać wykonywanie zadania i wrócić do pozycji wyjściowej. Krańcówki są stosowane praktycznie wszędzie od motoryzacji przez branżę spożywczą po przemysł. Wszędzie tam, gdzie niezbędna jest analiza położenia urządzenia wykonawczego należy zastosować wyłączniki krańcowe, które umożliwią kontrolę procesu oraz reakcję w odpowiednim momencie. Urządzenia te są dostępne praktycznie w każdym sklepie z elementami elektronicznymi czy elektrycznymi zarówno stacjonarnie jak i w internecie.

tom: 0cm; text-align: justify;">Szeroki wybór wyłączników krańcowych sprawia, że mogą one być stosowane praktycznie w dowolnej aplikacji. Możliwym jest wybranie odpowiedniego elementu do danej aplikacji. Zróżnicowanie parametrów technicznych dostępnych rozwiązań sprawia, że urządzenia te są bardzo popularne.