Nowoczesne systemy wentylacyjne

Typowa grawitacyjna wentylacja budynku ciągle występuje w większości budynków w Polsce, jednak jej popularność z dnia na dzień maleje będąc wypieraną przez systemy wentylacji mechanicznej. Choć jest to dość nowe rozwiązanie, które ma także swoich przeciwników to jednak fakty świadczą o tym, że jest to bardziej wydajne rozwiązanie.

Kominki wentylacyjne z ociepleniem do wentylacji mechanicznej

kominek wentylacyjny ocieplonyWentylacja mechaniczna w przeciwieństwie do grawitacyjnej sama wymusza obieg powietrza poprzez zastosowanie elektrycznych wentylatorów. Zapewnia to dostawę świeżego powietrza bez względu na warunki pogodowe, które występują na zewnątrz, a które mają ogromny wpływ na wentylację grawitacyjną. Dodatkowo wentylacja mechaniczna najczęściej jest proponowana wraz z systemem odzysku ciepła, który zapewnia nam powrót ciepła z wychodzącego z budynku powietrza. Do takiej wentylacji wymagane jest jednak zastosowanie specjalnych elementów takich jak kominek wentylacyjny ocieplony i rurociągi w opasce z wełny mineralnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, żeby unikać niepotrzebnych strat ciepła na rurach odprowadzających i doprowadzających powietrze. Wszystko musi pozostać w obrębie wentylacji, aby mogła ona działać w sposób jak najbardziej wydajny. Sercem takiej instalacji jest rekuperator, czyli specjalne urządzenie przypominające chłodnice, która oddaje ciepło powietrza wychodzącego powietrzu, które dopiero co napływa do budynku.

Wentylacja z rekuperatorem to już spory wydatek, który jednak tak naprawdę okazuje się korzystną inwestycją. W końcu zaoszczędzimy dzięki temu na ogrzewaniu domu, a to mogą być już konkretne pieniądze na przestrzeni wielu lat. Uważam, że każdy, kto akurat buduje obecnie dom lub zamierza to zrobić powinien się nad tym solidnie zastanowić.