Opony rowerowe o dużej średnicy

 

Opony rowerowe mające średnicę dwudziestu ośmiu cali nie są zbyt standardowymi oponami. Wręcz przeciwnie, najczęściej wykorzystywane są w rowerach offroadowych i sportowych. Opony do takich rowerów zwykle dostępne są na zamówienie, aczkolwiek niektóre profesjonalne sklepy rowerowe mają je w ofercie na stałe.

Opony na koła o powiększonej średnicy

opony rowerowe 28Dwudziesto ośmio calowe koła najczęściej wyposażane są w opony sportowe o powiększonym bieżniku, gdyż takie koła montuje się bardzo często w rowerach offroadowych, przeznaczonych do jazdy po najtrudniejszych torach terenowych. Opony rowerowe 28 cali z powiększonym bieżnikiem są doskonałymi offroadowymi oponami, i spisują się znacznie lepiej niż mniejsze warianty, umożliwiając rowerzystom manewrowanie po najtrudniejszym terenie. Niektórzy rowerzyści po jakimś czasie zmieniają jednak typowo terenowe rowery w bardziej uniwersalne, i montują w nich opony miejskie lub wielozadaniowe. Dzięki takim oponom, dostępnym również w wersji dla kół o dużej średnicy, sportowy rower może bez większych trudności jeździć po twardych nawierzchniach z tą samą stabilnością jaką przejawiał na offroadzie. Opony do szerokich kół również zamawiane są przez posiadaczy rowerów trekkingowych oraz typowo drogowych, gdyż niemal wszystkie rowery tego typu mają koła o bardzo dużych średnicach, ułatwiające jazdę po ulicy i twardej nawierzchni, oraz jazdę przez bardzo długi czas ze stosunkowo niewielką prędkością.

Opony do takich rowerów zawsze są przystosowane do jazdy po właśnie tego rodzaju nawierzchniach, i nieszczególnie dobrze zachowują się podczas jazdy po offroadzie. Na drodze asfaltowej czy też ubitej polnej ścieżce mogą natomiast znacznie poprawić sterowność roweru i zapewnić komfort jazdy przez bardzo długi czas.