Sztuka współczesna – aukcje sprzedażowe

Wielu z nas uwielbia sztukę pod każdą postacią. Jedni lubią, kochają ją bardziej, inni nieco mniej. Jedni preferują rzeźbę, a inni malarstwo. Jednak nie można zaprzeczyć, że sztuka to coś, co nas wszystkich otacza. Po prostu różnie na nią patrzymy, jeśli w ogóle potrafimy ją dostrzec. Najbardziej doceniana jest oczywiście sztuka nieco starsza, kilkusetletnie obrazy, na które patrzyły pokolenia. Jednak sztuka współczesna również bywa doceniana.

Kilka słów o młodej sztuce współczesnej

młoda sztuka współczesna - aukcjeNie można zaprzeczyć, że ze sztuką, obojętnie jaką, często jest jak z winem, im starsze i bardziej dojrzałe, tym lepsze i bardziej doceniane. Jednak nie oznacza to, że nie ma wśród ludzi amatorów sztuki, którą artyści tworzą w tym właśnie momencie. Wręcz przeciwnie. Jest wiele osób, które chętnie kupują dzieła świetnie zapowiadających się malarzy czy rzeźbiarzy, jednak jest ich nieco mniej. Taka młoda sztuka współczesna – aukcje nie tylko są mniej kosztowne, ale i nieco mniej prominentne – wzbudza zainteresowanie najczęściej wśród młodszych amatorów sztuki. Obrazy ilustrujące nową sztukę współczesną nie są często aż tak kosztowne, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo jeszcze w tym momencie, kto nie zostanie zapomniany, kto zyska pośmiertną sławę. Dzisiejszy kupcy młodej sztuki współczesnej zastanawiają się, czy kupowane przez nich dzisiaj dzieła za kilkadziesiąt lat będą warto wiele, wiele więcej.

Nie można zaprzeczyć, że jest coś ekscytującego w myśli, że niedoceniony dzisiaj artysta za kilkadziesiąt lat będzie wychwalany. Dlatego też na aukcjach sztuki, jaką jest młoda sztuka współczesna, na pewno nie brakuje chętnych nabywców dzieł, które zapowiadają się obiecująco. Niektórzy natomiast wolą wybierać dzieła niedoceniane, niezrozumiane, które wydają się do nich przemawiać.