Udało mi się odzyskać VAT z krajów UE

Jestem księgową. Pracuję dla kilku małych firm. Ostatnio jeden z przedsiębiorców dla których pracuje poprosił mnie o pomoc w wypełnieniu wniosku o zwrot podatku VAT z zagranicy. Nie było to dla mnie trudne. Załatwiłam to szybko i sprawnie, jednakże wcześniej musiałam poprosić właściciela firmy od dostarczenie mi wszystkich niezbędnych dokumentów.

Jak odzyskać VAT z krajów Unii Europejskiej?

odzyskanie vat z ue dla przedsiębiorstwMuszę przyznać, że odzyskanie vat z ue dla przedsiębiorstw jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy złożyć jeden zbiorczy wniosek, bez względu na to ile państw unijnych odwiedziło się w zeszłym roku i jakie obowiązują tam stawki podatkowe. Najważniejsze jest to, aby nie przekroczyć terminu. Wnioski należy kierować do Urzędu Skarbowego najpóźniej 30 września następnego roku, licząc od dnia uzyskania pierwszej faktury VAT opłaconej zagranicą. Aby złożyć wniosek nie trzeba jednak nawet wychodzić z domu, czy też z siedziby firmy. Wszystko można załatwić za pomocą platformy rządowej e-puap. Wniosek wystarczy podpisać za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub poprzez czytnik e-dowodów osobistych. Wypełniłam dla mojego klienta odpowiedni wniosek i teraz nie pozostało nam już nic innego, jak tylko czekać na decyzję urzędu. Tak jak się spodziewałam już kilka dni później przyszła odpowiedź. Oczywiście pozytywna. Wniosek został przyjęty, był prawidłowo wypełniony, dlatego został uznany.

W ciągu kilku dni należny zwrot podatku VAT z zagranicy pojawił się na koncie mojego klienta. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, że udało mi się to zrobić tak szybko. Muszę także przyznać, że wypełnienie tego wniosku nie nastręczyło mi żadnych kłopotów, ponieważ jest on bardzo krótki i wystarczy w nim podać podstawowe informacje. Urząd sam wylicza należny zwrot.