Wkład do doniczek z keramzytu

Keramzyt to kruszywo wypalane z gliny, które ma bardzo wiele zastosowań, aczkolwiek najbardziej rozpowszechnione bywa w ogrodnictwie. Jest rozpoznawalny od razu, gdyż sprzedawany jest w formie twardych, aczkolwiek lekkich grudek o ziemistym kolorze, które wiele osób myli z tworzywem sztucznym.

Keramzyt do doniczek kwiatowych

keramzyt do kwiatów doniczkowychKeramzyt bardzo skutecznie zatrzymuje wilgoć, a dzięki temu znalazł on stałe zastosowanie w ogrodnictwie jako warstwa wypełnienia do donic oraz gruntów pod rośliny. Keramzyt do kwiatów doniczkowych jest niemal zawsze stosowany w ogrodnictwie amatorskim, w szczególności w przypadku doniczek nie posiadających żadnej metody odprowadzania wody. Zapewnia bowiem doskonały drenaż po podlewaniu kwiatów i zapobiega zawilgoceniu ziemi, a tym samym potencjalnemu gniciu korzeni roślin po zbyt silnym nawodnieniu. Nie jest to drogie akcesorium, a z racji iż można je dostać w większości sklepów ogrodniczych, zarówno dużych jak i małych, lokalnych punktów, keramzyt stosowany jest praktycznie w każdej domowej hodowli kwiatów. Wielu posiadaczy domowych ogrodów czy upraw kwiatów preferuje tą formę wypełnienia od warstwy kamieni spełniających podobne zadanie właśnie z racji doskonałej chłonności keramzytu, oraz bardzo niewielkiej jego wagi, która ułatwia transport dużych ilości materiału do domu.

Nie jest to materiał zużywający się łatwo, więc niejednokrotnie jedna warstwa w donicy może być używana całymi latami i nie tracić w najmniejszym stopniu charakterystyki. Można jednak dostać go w kilku różnych odmianach, przeznaczonych dla doświadczonych ogrodników. Jedna z odmian keramzytu ma znacznie większą chłonność i w o wiele większym stopniu wyciąga wodę z ziemi, co przydatne jest podczas upraw roślin preferujących podłoże suche.