Właściwości poliwęglanu komorowego

W dzisiejszych czasach dostęp do wiedzy jest zdecydowanie łatwiejszy niż kiedykolwiek. Wiele informacji można odnaleźć samemu, ale też łatwo o poradę, najczęściej wirtualną. Chętnie z tego korzystamy i próbujemy robić coś sami. Posługując się instrukcjami, forami i poradami budujemy, gotujemy, tworzymy z całkiem niezłym efektem.

Na jaki łuk pozwala płyta poliwęglanowa 16mm?

poliwęglan komorowy 16mmJeśli tylko chcemy zrobić coś sami, warto się do tego dobrze przygotować. Podstawowym błędem jest założenie, że jeżeli materiał jest prosty w obróbce, to jest w niej całkowita dowolność. Dzieje się tak, na przykład z poliwęglanem komorowym. Znamy materiał, wiemy, że ma właściwości optyczne szkła, ale jest zdecydowanie bezpieczniejszy i odporniejszy na urazy mechaniczne i warunki atmosferyczne, i wiemy, że montuje się go przez wiercenie. Wyobrażamy sobie całą konstrukcję, zapominając o tym, że poliwęglan ma jakieś parametry. Jeśli mamy już kupiony, na przykład poliwęglan komorowy 16mm, to musimy wziąć pod uwagę, że są jakieś ograniczenia w tworzeniu z niego łuków. Owszem, możemy je zrobić, ale w odpowiednim zakresie. Nie ma tu całkowitej dowolności. Poliwęglan komorowy, jak i każdy inny materiał, ma swoje ograniczenia. W przypadku grubości 16mm będą one inne niż 20 czy 10 mm. Ta grubość pozwala na tworzenie łuku, w zakresie rozpiętości powyżej 200 cm. I trzeba się tego pilnować. Jeśli chcemy łuk wyższy bądź niższy, wybierzmy inną grubość płyty. Mamy na tym polu duże możliwości.

Tak jak są różne wielkości płyt, szerokość, wysokość i grubość, tak różna jest ilość kanalików, które płyta zawiera. Możemy je dopasować do naszej konstrukcji, a nie na odwrót. Jeśli marzy nam się wiata łukowa, nie jest problemem jej stworzenie, gdy ma się odpowiednie materiały. Jak najbardziej trzeba próbować, jeśli mamy na to ochotę.