Wybór kojca porodowego a wielkość hodowli

W Polsce znajduje się całkiem sporo hodowli trzody chlewnej. Dzięki temu powstawać może wysokiej jakości wieprzowina, która trafia nie tylko na rynek polski, ale również europejski. Ważne jest jednak to, aby w chlewniach zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki.

Kojce montowane pojedynczo i segmentami

kojec porodowyZazwyczaj budynki do utrzymywania trzody chlewnej podzielone są na konkretne części, pomieszczenia. Z punktu widzenia hodowcy najważniejszą częścią jest tuczarnia, bo to właśnie tam zwierzęta mają przybierać na masie do tego momentu, w którym będzie można je sprzedać. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że już takie pomieszczenia jak porodówka mają duże znaczenie i wpływają na to, jak zwierzę będzie przyrastać na dalszych etapach. W porodówce powinien znajdować się kojec porodowy dla loch, dzięki któremu wypraszanie będzie odbywać się bez żadnego stresu. Oczywiście w takim pomieszczeniu musi panować odpowiednia temperatura. Musi też być czysto, by nie doszło do wystąpienia chorób zakaźnych u prosiąt. Jeśli chodzi o kojce porodowe, to można je kupić w wielu sklepach internetowych. Na pewno należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest taki kojec. Możliwy jest zakup kojca wykonanego z metalu, ale są też kojce z PCV. W kojcach porodowych następuje początkowy odchów prosiąt i to one zapewniają bezpieczeństwo młodym. Kojce można stosować w każdym typie porodówek. Może to być jeden, pojedynczy kojec porodowy, ale też możliwe jest zamontowanie wielu kojców w segmentach.

Montaż segmentowy ze wspólnymi ścianami bocznymi jest szczególnie popularny w przypadku hodowli wielkotowarowych, w których co najmniej kilka loch wyprasza się w tym samym czasie. Jak widać, wybór kojca zależy też w dużej mierze od typu hodowli i liczby zwierząt w danym gospodarstwie.