Wykopy należy odpowiednio zabezpieczać

Prace ziemne, czyli wykopy, prowadzone są przy okazji praktycznie każdej inwestycji budowlanej. Bezpieczeństwo prowadzenia takich prac zależy głównie od tego, w jaki sposób zabezpieczony jest teren takiej budowy. Wszystko, co się wiąże z prowadzeniem prac ziemnych jest określone w przepisach prawa budowlanego. Najistotniejsze jest to, że każdy rodzaj wykopu musi mieć zabezpieczenia.

Jest kilka metod zabezpieczania wykopów

trwałe zabezpieczenie wykopówWyróżnia się kilka metod zabezpieczania wykopów. Ich zastosowanie zależy od rodzaju wykopu. Jeśli wykop jest prowadzony na małej powierzchni i na dużą głębokość to najczęściej stosuje się szalunki rozporowe. Wykopy prowadzone na rozległym terenie i przy zachowaniu odpowiedniego ukosu skarp zabezpiecza się zupełnie inaczej. Trwałe zabezpieczenie wykopów musi gwarantować bezpieczeństwo przez cały okres trwania prac budowlanych. Firmy budowlane doskonale wiedzą, w jaki sposób zabezpieczać prowadzone prace ziemne, ale nie wszystkie firmy wykorzystują tą wiedzę w praktyce. Niekiedy próbuje się na siłę ograniczyć koszty budowy względem bezpieczeństwa pracowników przy niej pracujących. Na szczęście wiele dużych firm budowlanych odpowiednio dba o bezpieczeństwo wykonywanych prac. W branży budowlanej działa też wiele firm, które wyspecjalizowały się w zabezpieczaniu terenów, na których prowadzi się takie prace ziemne. Poza samym zabezpieczeniem skarp przed osunięciem należy jeszcze odpowiednio zabezpieczyć teren wokół prowadzonych wykopów.

Prawo budowlane dokładnie opisuje sposoby zabezpieczeń terenów, na których prowadzi się wykopy. Osunięcie się ziemi to bardzo duże zagrożenie dla pracowników, dlatego stale opracowywane są nowe metody zabezpieczeń. Ich stosowanie jest koniecznością podobnie jak koniecznością jest również odgrodzenie terenu dla bezpieczeństwa osób postronnych.