Wykorzystanie hal udojowych

 

W małych gospodarstwach często jest tak, że dojenie krów odbywa się ręcznie. Czasami wykorzystywane są dojarki, jednak jeśli krów jest niewiele, gospodarze nie decydują się na ich zakup. Jest to spowodowane tym, że hodowcy uważają, że przy malej ilości bydła, zakup dojarki się nie  opłaca. Nic bardziej mylnego.

Zakup hal udojowych do niewielkich zagród

hale udojowe do małych gospodarstwHala udojowa to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie, w których przebywają zwierzęta dojne. Mogą to być zarówno krowy, ale także owce, czy kozy. Jeśli ktoś próbował doić np. owce, wie o czym mowa. Dojenie owiec nie jest prostą rzeczą. Często wymaga obecności drugiej osoby, która tę owcę będzie trzymać. Niestety - z krową tak się nie da. Jeden człowiek nie jest w stanie utrzymać zwierzęcia, które niejednokrotnie waży nawet pół tony. W takim wypadku krowa musi być spokojna i nauczona dojenia. Ale nawet gdy krowa jest spokojna i nauczona dojenia, może przecież dostać np. zapalenia wymienia. Wtedy już nic nie pomoże jej spokój i wcześniejsze doświadczenia. Jeśli zwierzę coś boli, nie będzie stało spokojnie. Dlatego większość gospodarzy woli zainwestować np. w hale udojowe do małych gospodarstw właściwie po to, aby bezpiecznie i szybko (bez zbędnego stresu) wydoić zwierzę. Przy zbytnim zwlekaniu opróżnienia chorego wymienia, może dojść do jego uszkodzenia. Żadna krowa mleczna nie będzie wydajna, jeśli nie zapobiegnie się tego typu schorzeniom. To dlatego hale udojowe są tak ważne w każdym gospodarstwie - nawet małym.

Oczywiście, można spróbować doić krowę normalnie, ale należy pamiętać o tym, że jest to duże i silne zwierzę. Jeśli będzie go coś boleć, nie pozwoli się wydoić i może niejednokrotnie doprowadzić do wypadku w gospodarstwie. Warto zatem zainwestować w hale udojowe, choćby dla własnego bezpieczeństwa.