Zabezpieczenie budynku przed pożarem

W obliczu ognia żadna konstrukcja nie pozostanie bez uszkodzeń. Ich wielkość zależy od długości i wielkości pożaru praz od materiałów z jakich jest skonstruowany budynek. Dlatego też prawo budowlane nakazuje stosować odpowiednie zabezpieczenia.

Jakie są rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych?

zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychNie ma stuprocentowej ochrony przed pożarem, ponieważ nic nie może się mu oprzeć. Różne materiały budowlane cechują się odmienną wytrzymałością, dlatego też każdy budynek powinien posiadać indywidualnie dobrane rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych. To właśnie dzięki nim znacznie zmalała ilość pożarów w budynkach, a te które się pojawiają są szybko tłumione i gaszone. Zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych są szczególnie ważne z uwagi na cechy stali, która pod wpływem wysokiej temperatury traci swoją wytrzymałość. Przeważnie temperaturą krytyczną jest pięćset pięćdziesiąt stopni Celsjusza powyżej których stal zaczyna się uginać i może to grozić zawaleniem konstrukcji. Na rynku funkcjonują dwa rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych. Pierwsze są czynne, a drugie bierne i tylko razem są wyjątkowo skuteczne. Do biernych zalicza się wszelkie zabezpieczenia drewna, stali, systemów wentylacji czy elewacji betonowych, które w znacznym stopniu uniemożliwiają pojawienie się ogania lub opóźnienie jego rozprzestrzeniania. Stalowe elementy na etapie budowy budynku są pokrywane specjalnymi powłokami, które sprawiają, że konstrukcja jest chroniona przez dodatkowe minuty, które są bezcenne w trakcie pożaru.

Im więcej czasu na ewakuację mają  osoby znajdujące się w budynku, tym większe mają szanse na przeżycie. Zatem każde skutecznie zabezpieczenie przeciwpożarowe będzie na wagę złota, jeżeli da ludziom cenne minuty na opuszczenie budynku.