Zalety maszyn obróbczych CNC

Współczesne wymogi produkcyjne  wymuszają bardzo szybką a jednocześnie bardzo precyzyjną i bezawaryjną obróbkę skrawaniem. Wymogiem koniecznym jest posiadanie na wydziale produkcyjnym maszyn obróbczych typu CNC. Ich zalety znacznie przewyższają obrabiarki konwencjonalne, sterowane rękami pracowników.

Cechy maszyn obróbczych CNC

maszyny obróbcze cncIndustrializm w dzisiejszych czasach ogarnia wszystkie zakłady produkcyjne. Wymóg dostarczenia detali do montażu w możliwie krótkim czasie jest koniecznością w przypadku chęci utrzymania się na rynku. W tym procesie niezwykle użyteczne są maszyny obróbcze CNC. Są to zarówno tokarki, frezarki i centra obróbcze sterowane za pomocą komputera przy użyciu G-kodów. Każda z osi ma przypisaną wartość, która jest zmieniana w tymże programie wraz z upływem czasu. Sterowanie realizują silniki najczęściej krokowe z enkoderem, który precyzyjnie określa położenie narzędzia. Zaletą takich maszyn jest również możliwość używania wielu narzędzi w obrębie obróbki jednego detalu. Skraca to czas obróbki do absolutnego minimum przy zachowaniu niezwykłej dokładności wymiarów jaki i chropowatości powierzchni. Stosowanie maszyn obróbczych CNC wymaga zatrudnienia wysoko wykwalifikowanego personelu zarówno do obsługi samej maszyny, jaki i do pisania programów obróbczych oraz serwisowania sprzętu. W dzisiejszych czasach niemal każdy program typu CAD oferuje automatyczne generowanie kodu dla maszyny typu CNC bez głębszej znajomości języka jej programowania. Niekiedy taki soft posiada odrębny moduł do obróbki CNC.

Wyścig zbrojeń przedsiębiorstw produkcyjnych wymusza stosowanie nowych technologii opartych na wysoko zautomatyzowanych maszynach obróbczych CNC. Ich zalety w porównaniu to tradycyjnych metod wytwarzania pozwalają na redukcję kosztów pracy, czasu wytwarzania a w konsekwencji lepszą ofertę sprzedaży.