Zraszacz w pielęgnacji trawnika

Rośliny uprawiane w naszych ogrodach najczęściej wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych i mniejszej lub większej pomocy z naszej strony. Zdanie się jedynie na łaskę natury sprawi, iż nawet zwykły trawnik nie będzie wyglądał tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Najważniejszym elementem dbania o ogród jest jego właściwe nawadnianie.

Zraszanie trawnika – czy to konieczne?

polecane zraszacze HunterZapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody jest najważniejszym obowiązkiem każdego właściciela ogrodu. Nie warto liczyć na to, że sprawę rozwiążą opady atmosferyczne. W naszym kraju są one niewystarczające, nieregularne i najczęściej zbyt skąpe. Jeśli dodamy do tego niemal bezśnieżne od dekady zimy, nie trudno sobie wyobrazić, że gleba bardzo szybko ulega wysuszeniu i nie jest w stanie spełnić zapotrzebowania roślin na wodę. Na pierwszy rzut oka brak nawadniania widoczny będzie po stanie trawnika, który podczas letnich upałów zupełnie straci zielony kolor, trawa będzie niemalże całkiem wysuszona. Na takie wysuszenie narażone są szczególnie trawniki założone na bardzo przepuszczalnych gruntach (np. piaskowych). Przepuszczalne grunty mają oczywiście swoje zalety (woda opadowa nie zalega na terenie działki nawet podczas długich opadów), ale latem wymagają solidnego nawadniania. Im bardziej przepuszczalny grunt, tym szybciej woda spływa do niższych jego warstw, nie dając szansy płytkiemu systemowi korzeniowemu trawy na odpowiednie nawodnienie. W podlewaniu trawników doskonale sprawdzają się polecane zraszacze Hunter. Taki system nawadniania to szczególnie dobre rozwiązanie do rozległych terenów, gdzie utrzymanie murawy w dobrym stanie jest koniecznością. Jednak przydomowy trawnik również będzie nam wdzięczny za stały dostęp do wody ze zraszacza. Odwdzięczy się soczystą zielenią nawet w te najbardziej suche letnie miesiące.

Dobrym sposobem na zatrzymanie nieco większej ilości wilgoci w glebie jest odpowiednie jej przygotowanie. Można przekopać ją z torfem, który będzie zatrzymywał większe ilości wody w wierzchnich warstwach gleby, na czym skorzysta nasz trawnik. Przydatne okaże się także mulczowanie, które pozwoli uzyskać piękną i samowystarczalną darń.