Profesjonalny kurs pierwszej pomocy

Umiejętność właściwego zareagowania w chwili zagrożenia życia lub zdrowia swojego lub naszego otoczenia, jest bardzo ważna. Najlepiej o tym wiedzą lekarze, ratownicy medyczni czy osoby, które doświadczyły sytuacji, w której potrzebna była pomoc.

Jak przebiegają kursy pierwszej pomocy?

kurs pierwszej pomocy - kujawsko pomorskieKiedy się skaleczymy, to odruchowo odkażamy ranę i ją zabezpieczamy plastrem czy opatrunkiem, które przeważnie mamy w domowej apteczne. Podobnie powinno się postępować w sytuacji poważniejszych wypadków, które mogą spotkać każdego z nas. Nie mniej jednak wiele osób nie potrafi wykonać sztucznego oddychania czy nie wie jak pomóc osobie, które nagle zemdlała, a to bardzo ważne umiejętności, bo mogą ratować zdrowie i życie. Dlatego też coraz częściej dzieci w szkole mają specjalne zajęcia, na których uczą się udzielania pierwszej pomocy w różnych codziennych sytuacjach. Nie mniej jednak z takiego szkolenia mogą też skorzystać dorośli, ponieważ organizowany jest kurs pierwszej pomocy – kujawsko pomorskie jest województwem, w którym prowadzą je centra ratownictwa medycznego. Jest to bardzo przydatny kurs, który uczy podstawowych reakcji i czynności, zalecanych w konkretnych przypadkach. Uczestnicy zdobywają umiejętności praktyczne oraz wiedzę teoretyczną na temat wykonywania resuscytacji, ułożenia poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, unieruchomienie uszkodzonych kończyn czy zabezpieczenie ran. Zajęcia są prowadzone w formie teoretycznej oraz praktycznej na manekinach, ale też na uczestnikach.

Tego typu szkolenia są dobrowolne, choć coraz częściej przechodzą je pracownicy dużych firm, gdzie istnieje duże ryzyko wystąpienia wypadku w pracy. Czas trwania szkolenia z pierwszej pomocy, to mniej więcej kilka godzin, po których wykonywany jest wewnętrzny test.